Záchranná služba ASČR

19. dubna 2010 v 17:59 | Buchtík |  Záchranná služba
DSC_0854
Na třetí dubnovou sobotu jsem měl domluvenou zajímavou schůzku. Jednalo se focení a prezentaci techniky Záchranné služby Asociace samaritánů ČR, která provozuje záchrannou službu v okrese Praha - západ. Jak jsem se záhy poučil, vozový park samaritánů je na velmi vysoké úrovni a kdejaká krajská záchranka by jim ho mohla závidět :)


DSC_0731
Hnutí samaritánů má v naší zemi velmi dlouhou tradici. Již v devatenáctém století začaly vznikat na území Čech a Moravy první samaritánské skupiny, které se zabývaly především výukou a praktickou aplikací první pomoci. Za druhé světové války bylo hnutí zakázáno a po válce se již jeho činnost neobnovila. Za vlády totalitního režimu se rovněž nikdo o obnovení této organizace nepokoušel, neboť by byla konkurencí tehdejšího ČSČK.

asčr RZP 626
Teprve na počátku devadesátých let začaly myšlenky na znovuzrození tohoto hnutí nabývat konkrétnějších rozměrů. Úmyslem českých samaritánů byl projekt vytvoření nestátního systému samaritánské záchranné služby v okrese Praha-západ. Také díky pomoci sesterské organizace ASB Deutschland, která věnovala vznikající ZS ASČR vůz VW Passat včetně lékařského vybavení, se podařilo celý projekt zdárně odstartovat.

DSC_0742
Asociace samaritánů ČR v současné době zajišťuje pro Středočeský kraj záchrannou službu hned na čtyřech výjezdových stanovištích. Na stanovištích Mníšek pod Brdy, Zbraslav a Kralupy nad Vltavou nalezneme výjezdové skupiny ve složení RZP + RLP, na výjezdovém stanovišti Davle pak jednu skupinu RZP.

DSC_0746
Kromě záchranné služby zajišťuje ASČR také neakutní převozy (DRNR - doprava raněných, nemocných a rodiček) a plánované převozy - repatriace se zdravotnickým doprovodem. Pro tyto účely slouží buďto na fotografii zachycené MB Sprinter 211 nebo klasické převozové sanitky na podvozku VW Transporter.

P9130310
ASČR sídlí na Praze 5 - Zbraslavi v domě s pečovatelskou službou, pro jehož obyvatele je v provozu takzvaná "Tísňová linka pro seniory", kteří si v případě zdravotních problémů mohou zazvonit a kvalifikovaný zdravotnický personál je u nich doslova za pár sekund. Tuto službu poskytuje ASČR všem starým lidem, kteří buďto žijí sami, nebo v rodinách, kde kvůli povinnostem dětí není zajištěn stálý dohled nad jejich zdravotním stavem. Pomocí speciálního přívěsku, na kterém klient zmáčkne tlačítko, dojde ke hlasovému spojení s operačním střediskem. 

DSC_0747
DSC_0751
Operační středisko ZS ASČR Praha západ zajišťuje tísňová volání monitorovacího systému a požadavky na dopravu nemocných. Jeho provoz je nepřetržitý a jeho školení pracovníci mají 24 hodin denně možnost konzultace s lékařem. Dalším úkolem tohoto střediska je monitorování zpráv z krizového štábu hl.m. Prahy a v případě jakékoliv živelné pohromy či katastrofy, zajištění komunikačního uzlu pro městskou část Praha Zbraslav.

DSC_0800
Ve druhé části tohoto článku bych vám rád představil techniku používanou ASČR. V oblasti PNP se na Praze západ používají dva druhy automobilů. Jednak jsou to prostorné sanitní vozy, nyní již pouze na podvozku VW Crafter, s instalovaným lůžkem, integrovaným zdravotnickým vybavením, kde je možné plné zajištění životních funkcí pacienta pro jeho následný transport do zdravotnického zařízení a dále pak malé osobní automobily s lékařem. Tzv. velké sanity označujeme jako RZP - rychlá zdravotnická pomoc a osobní vozidla s lékařem jako RLP - rychlá lékařská pomoc. V loňském roce doznal vozový park  ASČR značné obměny. Jako vozy rychlé lékařské pomoci se nyní používají vozy VW Touran, všechny velké sanity jsou na podvozku VW Crafter s výjimkou výjezdového stanoviště Mníšek pod Brdy, kde je MB Sprinter 315.

DSC_0688
VW Touran - vozidlo rychlé lékařské pomoci (RLP) v setkávacím systému. Vozidlo bylo pořízeno v roce 2009 a nahradilo tak starší vozidlo Škoda Octavia, které zajišťovalo provoz RLP v minulých letech.

DSC_0657
Vozidlo je již v novém designu, na který ASČR přešla teprve v loňském roce. Výrazné barevné štrafování na bocích vozidla společně s velkým množstvím reflexních polepů zajišťuje skvělou viditelnost celého vozu i za špatných světelných podmínek.

DSC_0660
DSC_0699
DSC_0663
Rampa Whelen Justice od firmy MANDISAN se skutečně nedá přehlédnout.

DSC_0664
V útrobách vozu nalezneme velké množství přehledně uspořádaného lékařského materiálu pro nejrůznější druhy zásahů.

DSC_0671
DSC_0669
Na speciálním výsuvném platu, přístupném po otevření zadních dveří se nachází defibrilátor, lékařský batoh a spousta dalšího vybavení.

DSC_0708
I v zadních dveřích jsou umístěna modrá výstražná světla, což zaručuje perfektní viditelnost vozu i zezadu.

ZS ASCR
VW Jetta - vozidlo inspektora provozu, rovněž pořízené v loňském roce. Kromě nepřehlédnutelné zábleskové rampy Whelen LFL Patriot umístěné na střeše vozidla, je vůz dovybaven dalšími výstražnými prvky, které zlepšují jeho viditelnost. V přední masce vozu a za zadním sklem nalezneme dvojici LED světel, v zadní části navíc ještě doplněnou o přídavná záblesková světla modré barvy, umístěná pod zadním sklem.

DSC_0816
DSC_0829
DSC_0833
DSC_0837
DSC_0842
Také tento vůz je již v novém provedení

DSC_0772
Nejnovější přírůstek do vozového parku ZS ASČR. Volkswagen Crafter pořízený v prosinci minulého roku je naprosto dokonalým dopravním prostředkem pro prostředí záchranné služby. Jeho vnitřní prostory umožňují bezproblémové ošetření pacienta přímo ve voze, zajištění jeho životních funkcí a v perfektně vymyšlené zdravotnické zástavbě vozu nalezneme množství nejrůznějších přístrojů a lékařského vybavení.

DSC_0802
DSC_0793
DSC_0753
DSC_0787
DSC_0752
DSC_0789
Velká část vnější plochy vozu je opatřena reflexními polepy, což zaručuje perfektní viditelnost vozu.

DSC_0766
A nyní pár pohledů do útrob vozu..

DSC_0757
DSC_0770
Prostor řidiče je se zdravotnickou zástavbou spojen průchodem se šoupacími dveřmi a okénkem. Narozdíl od vozů pražské záchranky je tak možno procházet z kabiny vozu do zadní části sanity aniž bychom museli opustit vozidlo.

DSC_0760
Dva dávkovače umístěné na stěně vozu.

DSC_0761
DSC_0762
Skříňky se zdravotnickými potřebami

DSC_0768

DSC_0850
Dalším vozem, který se mi podařilo nafotit je VW Crafter od firmy Ambulanzmobile s nástavbou Delfis. Od ostatních Crafterů se liší integrovanými diodovými světly, které jsou typické například pro sousední Německo.

DSC_0859
Majáky na střeše vozidla jsou vidět opravdu skvěle i v přímém slunečním světle.

DSC_0886
DSC_0871
Detail majáků

DSC_0861
DSC_0867
I toto vozidlo bude v budoucnu podle mých informací předěláno do nového designu.

DSC_0880
DSC_0878
Interiér vozu je laděn do oranžovo-bílé barvy, což působí opravdu elegantním dojmem.

DSC_0882
DSC_0883

DSC_0727
DSC_0724
VW CADDY - technicko-hospodářské vozidlo

DSC_0726
Horkou novinkou ve vozovém parku samaritánů je speciálně upravený dodávkový automobil, určený pro asistence a déletrvající zásahy. Najdeme v něm jednak zázemí pro posádku, ale také prostor pro ošetření pacientů, včetně nezbytného zdravotnického vybavení.

DSC_0741
DSC_0739
Ve voze nechybí televizor a samozřejmostí je také toaleta. V současné době je vozidlo ještě dovybavováno různými drobnostmi a do ostrého provozu bude nasazeno 22.4.2010.

DSC_0794
Netradiční provedení vozu RLP pro stanoviště Kralupy nad Vltavou. V současné době slouží jako záložní vozidlo, neboť si jej často řidiči pletli s běžnou převozovou sanitkou a nedávali mu proto přednost a to ani po pozdějším doplnění polepů DOCTOR. V zadní části se nachází prostor pro základní ošetření pacienta a také napsání potřebné lékařské dokumentace. Jde o podobný princip, jakým jsou řešeny mobilní kanceláře VW Transporter Policie ČR - sedadla a stolek. V kufru vozu pak samozřejmě najdeme zdravotnické vybavení.

DSC_0884
Uniformy záchranářů ASČR jsou podobné jako v Praze či Středočeském kraji. Oranžová bunda s reflexními páskami doplněná modrými kalhotami se dvěma reflexními pruhy.

DSC_0797
Záď jednoho ze sanitních vozů se při osvícení skutečně nedá přehlédnout. Všechny nápisy stejně jako oranžové pruhy a znaky jsou totiž v reflexním provedení.

P9130287
A nyní pár pohledů do minulosti.. Na Zbraslavi jsem fotil již v září 2007, kdy se mi podařilo zachytit kompletní výjezdovou sestavu tohoto stanoviště - RZP Mercedes Sprinter 308 CDi a tehdejší RLP Škoda Octavia.

asčr RZP 626
asčr RZP 626 (5)
Skříňových nástaveb sloužilo v minulosti u samaritánů hned několik. Zejména kvůli členitému terénu v okrese Praha - západ se jejich provoz nakonec neosvědčil a proto byly postupně nahrazeny běžnými dodávkovými automobily.

ZS ASCR
Stejné místo v roce 2007...

DSC_0800
A nyní..jak je vidět, technika používaná ASČR jde dopředu mílovými kroky.

DSC_0796
Rád bych tímto poděkoval vedení ZS ASČR za vstřícný přístup, který umožnil vznik tohoto článku. Přeji této organizaci mnoho úspěchů a věřím, že bude v budoucnosti vzkvétat tak, jako tomu bylo doposud ;)


 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 David Modrý David Modrý | E-mail | Web | 19. dubna 2010 v 18:14 | Reagovat

Nádhera. Nemám slov. Škoda že jsem focení neabsolvoval s Tebou. Vyšlo i počasí, díky kterému design vozidel dobře vynikl. Jen tak dále, Tome. Na co se máme těšit příště?

2 Buchtík Buchtík | E-mail | Web | 19. dubna 2010 v 18:21 | Reagovat

[1]: Díky..to počasí opravdu skvěle vyšlo a já jsem za to moc rád. A co nás čeká příště? Zanedlouho by měl být konečně hotový článek o veterinární záchrance Pet-Medic a hned po něm by měl následovat článek o HZS SŽDC (Hasičský záchranný sbor Správy železniční dopravní cesty). A pokud vše dobře vyjde, tak snad konečně i pár fotek techniky MP Praha hlavně zaměřené na vozidla Hummer ;-)

3 mttx mttx | 19. dubna 2010 v 18:23 | Reagovat

Tak tento článek je opravdu perfektní!
Více než perfektní,opravdu moc chválím!

4 Terezka Terezka | 19. dubna 2010 v 19:03 | Reagovat

Skvělý Tome! Úžasnej článek, úžasný fotky. Já se taky přidávám s velkou pochvalou :-) . Ten se ti fakt moc povedl. Můj šikula :-P

5 Martin Martin | 19. dubna 2010 v 19:32 | Reagovat

Článek jsem si s velkým zájmem přečetl a prohlídl tu spoustu kvalitních fotek. Konečně už vím, proč vídám v provozu vozy záchranek s nápisem ASČR a co mají na starosti. A těším se na další připravované články.

6 Buchtík Buchtík | E-mail | Web | 26. dubna 2010 v 8:44 | Reagovat

Děkuji za pochvaly ;-) Já zase musím ještě jednou poděkovat vedení ASČR, které mi umožnilo toto focení a navíc poskytlo velmi zajímavé povídání ke všem vozům a informace o fungování této organizace :-)

7 Hynek Hynek | 29. dubna 2010 v 23:53 | Reagovat

Pamatuju před cca patnácti lety (možná víc, možná míň) na výjezdovém stanovišti v Kralupech (tehdy ještě nebylo nové v Lobečku, ale na Cukrovaru zezadu v objektu krytého bazénu) dvě nádherné Tatry 613 SV se sanitní skříňovou nástavbou, jedna z nich tam pak dlouho stála celkem vážně nabouraná. A po Tatrách přišly dva tuším dokonce naftové Fordy Transit s nejvyšší střešní nástavbou, na jednom bylo "Dar České spořitelny" a na druhé "Kaučuk - dar městu". Jinak ASČR v současnosti pro převozy krom VW T5 používá několik u nás celkem netypických Renaultů Master se zvýšenou střechou, podle evidenčních čísel vím minimálně o třech kusech.

8 Hynek Hynek | 29. dubna 2010 v 23:54 | Reagovat

[7]: Našel by se někdo, kdo má Tatru 613 SV v barcách ASČR vyfocenou? tehdy jsem foťákem nevládl :-(

9 Buchtík Buchtík | E-mail | Web | 1. května 2010 v 14:19 | Reagovat

Panečku...škoda, že jsem ty Tatry nezažil..jsou to nádherná auta a ač jsem dlouho pátral na internetu, nikde jsem žádnou jejich fotografii neobjevil :-(
Toho Transita od České Spořitelny už jsem ale už zažil na vlastní kůži..docela pěkné vozidlo- http://ascr.cz/obr/galerie1/img00004.jpg
Mastery ASČR občas potkávám, protože bydlím kousek od Vojenské nemocnice ve Střešovicích. Zatím se mi ale žádného nepodařilo vyfotografovat...snad se zadaří až pojedu fotit na stanoviště do Kralup ;-)

10 Chris Chris | 2. května 2010 v 9:26 | Reagovat

Nádhera.... díky moc!

11 Richard Richard | 12. května 2010 v 9:49 | Reagovat

A neměly by tak nějak vypadat i oficiální stránky samaritánů?Proč to nejde??? :-x

12 Buchtík Buchtík | E-mail | Web | 13. května 2010 v 20:41 | Reagovat

[11]: Také jsem se na to ptal..na nových stránkách se v současné době prý pracuje, takže snad brzy budou na světě. Je fakt, že ty staré jsou dost pro ostudu ale věřím, že ty nové to vynahradí ;-)

13 Coach Outlet Online Coach Outlet Online | E-mail | Web | 17. listopadu 2011 v 12:00 | Reagovat

Coach Outlet Onlinesfs

14 Coach Factory Coach Factory | E-mail | Web | 11. června 2012 v 5:48 | Reagovat

velitelé nejsou moc ochotní pouštět lidi

15 Louis vuitton Sale Louis vuitton Sale | E-mail | Web | 10. srpna 2012 v 9:07 | Reagovat

--!@guofang They sell beautiful handmade Louis vuitton Sale made from Thailand's indigenous materials at budget-friendly prices.

16 Chanel Bags Chanel Bags | E-mail | Web | 16. srpna 2012 v 9:50 | Reagovat

The same goes for her line of handbags, now known worldwide. With his trademark DC logo covered immediately recognizable, the case with women around the world are popular.

17 Louis Vuitton Louis Vuitton | E-mail | Web | 17. srpna 2012 v 11:49 | Reagovat

Toll free numbers are a great alternative to Louis Vuitton providing clients and customers with multiple numbers to call at different times of the day because they require less decision making and frustration for the caller.

18 Chanel Bags Chanel Bags | E-mail | Web | 24. srpna 2012 v 7:11 | Reagovat

--!@jiansuThere are many websites online where you can find Chanel handbags for sale--!@jiansu

19 coach outlet coach outlet | E-mail | Web | 27. srpna 2012 v 11:22 | Reagovat

Usually a successfulbusiness leadership coach outlet storehas one or the other.As a coach bagsthe same applies.

20 Coach Outlet Online Coach Outlet Online | E-mail | Web | 3. září 2012 v 7:49 | Reagovat

So Why do people search for Louis Vuitton handbag price lists? It's because everyone would know that almost all Louis Vuitton outlets around the world don't ever advertise their prices in store. The problem that most people have is that they don't know how much each item would normally cost before hand.

21 louis vuitton handbags louis vuitton handbags | E-mail | Web | 3. září 2012 v 9:42 | Reagovat

--!@yibin Even maiden purchase money on Gucci Handbags more than Louis Vuitton, still experienced female and some successful people choose Louis Vuitton as their necessary products, this already inflated the price of Louis Vuitton handbags.--!@yibin

22 Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet | E-mail | Web | 3. září 2012 v 10:17 | Reagovat

--!@linlei  Today it is to have it from. Sometimes the company sells These offer those that one can have extra inventory . 思密达 --!@linlei

23 Coach Outlet Coach Outlet | E-mail | Web | 3. září 2012 v 11:07 | Reagovat

Regardless that coach bags may very well be cheap compared that will other designer sacks, they are also relatively costly. One of the greatest ways to obtain good coach bag on a great price could be to buy from some sort of outlet store. Outlet stores are known for offering an exceptionally great prices regarding products. Buying a handbag within a outlet store isn't an exception.

24 louis vuitton handbags louis vuitton handbags | E-mail | Web | 3. září 2012 v 11:15 | Reagovat

Louis Vuitton is truly an artist louis vuitton handbags when it comes to designer handbags, and there is a handbag louis vuitton handbags, clutch, coin purse and more, perfect for every woman and every budget. It is not a requirement to be among the rich and famous in order to new Louis Vuitton handbag, so no one has to give up their dreams of showcasing their true inner style and panache.

25 Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet | E-mail | Web | 3. září 2012 v 11:48 | Reagovat

The regular Louis Vuitton Bags stores will normally stock Coach Outlet Online the surplus Michael Kors Online Outlet bags within their inventory building as surplus. A few of the items stored may suffer some minor scratches and imperfections the store is going to be instructed to sell them in a less expensive price Louis Vuitton Outlet Store mthan continue storing Louis Vuitton Purses them. Some minor defect may also be coach outlet store online caused throughout the manufacturing procedure coach outlet online for the baggage or once coach factory outlet they were shipped from the coach factory main branch to the branches Michael Kors Outlet round the country. Since these Louis Vuitton Outlet Handbags outlets purchased these items coach factory online in large quantities, they will be able to Louis Vuitton Handbags get them from the coach outlet store factory making them cost less than the average coach factory online bags sold in the marketplace.

26 Coach Outlet Online Coach Outlet Online | E-mail | Web | 21. září 2012 v 6:56 | Reagovat

caili0921Nový web bude věnován čistě jen tématu zdravotnické záchranné služby.

27 coach outlet coach outlet | E-mail | Web | 6. října 2012 v 3:52 | Reagovat

You spend time with your students so you can learn about holes in their understanding. You read and write and create to build an exciting and interesting class every day. The only thing that would drive you to do that is a concern and respect for the students in your classroom.

28 coach outlet online store coach outlet online store | E-mail | Web | 10. října 2012 v 14:24 | Reagovat

Now all the Louis fale handbags on sale at zmazing cheap price in our online store, choose your favourite now.You should definitely order your bag now and you can also gift to someone who would love to posses a classy gift. @zengyichao10.10

29 anonym anonym | 26. ledna 2014 v 18:35 | Reagovat

???  ???  ???  ???  :-!  :-!  :-P  :-P  :-x  8-)  :-?  8-O  :-D  ;-)  :-)  :-(  ???  :D  [:tired:]  O_O  O_O  O_O  O_O  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!

30 xiong xiong | Web | 17. června 2015 v 14:22 | Reagovat

ano дофига to стоет... :-)

31 Zilliamhak Zilliamhak | E-mail | Web | 16. března 2018 v 3:44 | Reagovat

http://viagrawithoutdoctor.org - buy viagra without prescription
<a href="http://viagrawithoutdoctor.org">viagra without doctor prescription
</a>

32 Zilliamhak Zilliamhak | E-mail | Web | 18. března 2018 v 4:05 | Reagovat

http://viagrawithoutdoctor.org - viagra without doctor prescription
<a href="http://viagrawithoutdoctor.org">viagra without a doctor prescription
</a>

33 Jazescob Jazescob | E-mail | Web | 18. března 2018 v 4:35 | Reagovat

http://viagra-withoutdoctor.org - generic viagra without prescription
<a href="http://viagra-withoutdoctor.org">generic viagra without prescription
</a>

34 Zilliamhak Zilliamhak | E-mail | Web | 19. března 2018 v 14:12 | Reagovat

http://viagrawithoutdoctor.org - viagra without a doctor prescription
<a href="http://viagrawithoutdoctor.org">viagra without a doctor prescription usa
</a>

35 Jazescob Jazescob | E-mail | Web | 20. března 2018 v 17:02 | Reagovat

http://viagra-withoutdoctor.org - buy viagra without prescription
<a href="http://viagra-withoutdoctor.org">viagra without a doctor prescription usa
</a>

36 WhitnezDrymn WhitnezDrymn | E-mail | Web | 24. března 2018 v 2:30 | Reagovat

http://edwithoutdoctor.com - viagra without doctor prescription
<a href="http://edwithoutdoctor.com">viagra without a doctor prescription usa
</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Copyright
© 2008 - 2013 Nositelem autorských práv je autor fotografií. Všechna práva vyhrazena. Všechny zde publikované fotografie podléhají autorskému zákonu 121/2000 Sb.

Použití zde publikovaných fotografií je možné pouze se souhlasem autora!!